Smysl nenásilné komunikace
Pročpak to celé dělám
Co k tomu řekl Marshall
„Když budu nenásilnou komunikaci používat k tomu, abych lidi osvobozoval, aby byli míň deprimovaní, aby líp vycházeli s rodinou, ale nebudu je zároveň učit, aby svoji energii využili k rapidní přeměně systémů ve světě, tak budu součástí problému. V podstatě budu lidi uklidňovat a dělat je spokojenějšími s tím, že žijou v systémech, tak jak jsou, takže budu nenásilnou komunikaci používat jako narkotikum.“
— Marshall Rosenberg, sjezd sociální spravedlnosti ve Švýcarsku, červen 2005
Co říkám já
Nenásilná komunikace pro mě představuje takový mezinárodní experiment, protože každý další, kdo se jí začne věnovat, se připojuje k velké skupině lidí, kteří na celém světě každý den zkoumají a zkoušejí, jak to udělat, aby se jim žilo hezky a kteří dostali základní nástroje, jak by ten náš svět opravdu šel proměnit směrem k zohlednění péče o všechny... Kdybychom si jen vzpomněli, jak se to dělá, ta svépomocná sebeorganizovaná síla zdola. To co jsme původně jako živočišný druh uměli. Spolupráce. Přijetí reality sdíleného rizika všech našich životů moudře a lehce. Důvěra v život a v sebe a mezi sebou navzájem. A v takové důvěře ukotvená domluva. Tvořivost, která nám umožnila tolik báječných neuvěřitelných bláznivých a užitečných vynálezů. Sounáležitost, která brala jako samozřejmé, že když něco potřebuješ, tak je v našem společném zájmu, abys to měl(a).
Co řekly Miki a Inbal
„Nenásilná komunikace byla charakterizována jako jazyk účastného porozumění, jako nástroj pozitivní sociální změny a jako spirituální praktika. Propůjčuje nám nástroje a uvědomělost k tomu, abychom byli schopni pochopit, co v nás vyvolává emoce, převzít za své reakce odpovědnost a prohloubit kontakt se sebou i s ostatními a proměnili tak, jakým způsobem jsme zvyklí na život reagovat. V konečném důsledku se jedná o radikální změnu toho, jak o životě a smyslu přemýšlíme. Nenásilná komunikace vychází z tohoto základního principu:
Za veškerým lidským konáním se skrývají potřeby, které se lidé snaží naplnit, a když tyto potřeby pochopíme a dáme najevo, že jsme si jich vědomi, může to vést ke vzniku společného základu pro nastolení vzájemného kontaktu, spolupráce a – vzato globálněji – míru.“
– Sestry Inbal Kashtan a Miki Kashtan na blogu The Fearless Heart